Koçluk

Jump over the water

Bir Danışanımızın anlatımı ile Koçluk:

 

“ Yasam koçu benim için, tanımını kavrayamadığım bir sözcüktü. Her insan kendi romanının kahramanıyken hayatımın yönetimini başka birine bırakma fikrini benimseyemiyordum.

Sonrasında Ayla Hanımla tanıştım ve `yönetimi bırakma`  tanımımın doğru olmadığını gördüm.

Ayla Hanim ne yapmanız gerektiğini söylemez, öncelikle çok iyi bir dinleyicidir.

Yargılamaz. Her ne anlatırsanız anlatın, bunlar kendi kişisel görüşlerine ters düşse bile fark edemezsiniz. Sabırlı ve ölçülüdür.

Çözümsüz gibi algıladığım konularda bana kendiminkinden farklı bir açı gösterdi ve algım değiştiğinde birçok şey de kendiliğinden değişti:) Sadece is değil , özel hayatımda da yansımalarını gördüğüm bu değişimi getiren farkındalık yaratmasıydı.  Aslında hep orda olan ama o anki koşullarda görmeyi reddettiğim ya da beceremediğim nedenleri görmeme yardım etti.

Bana benim için çok tılsımlı bir cümle verdi; “asıl amaca odaklan”. Bu cümle bana, yaşamak istemediğim şeylerle karşılaştığımda bu engellerin beni gitmek istediğim yerden uzaklaştırmasına izin vermeme yetisi ​ve odağıma kitlenme kararlılığı ​kazandırdı.

Yine bana söylediği, “mecbur değilsin, seçiyorsun”  ​cümlesi de benim için çok anlamlı.​ Algılama farklı belki, relativite, bir şeye mecburiyet olarak bakmakla seçim olarak bakmak arasındaki epey fark olduğunu öğrendim​.

​Yasam koçu nedir sorusundan çıkarak ne değildir”e de değinmek istiyorum. Yasam koçu direksiyonu devrettiğimiz kişi olmadığı gibi sihirbaz da değildir 🙂 Kendimizi açmaya ve yaşamlarımızda tekrar eden sorunlarla yüzleşmeye ne kadar cesaretliysek, dirençlerimizden kurtulmaya ve hayattaki binlerce deneyimden artık farklı olanları seçmeye ne kadar hevesliysek yasam koçumuz da o kadar etkin ve dönüştürücü olur hayatlarımızda.

Bir inanışa göre yolunu kaybeden denizcilere yönlerini gösteren parlak bir yıldızmış `Mira`. Ayla Hanım da öyle benim için. Telaşa kapıldığımda ya da yolumu kaybettiğimi düşündüğümde beni olmam gereken eksene çekebilme  becerisine sahip. “

 ( Hande Kaya, Talentra Recruitment Agency, İK Danışmanı )

 

 

Comments are closed