“C” Seviyesi Yöneticiniz Sizden En Çok Ne İster?

Kurumsal BT müşterilerimdeki “C” seviyesi yöneticilerle sohbet sırasında, “Kendinize bağlı yöneticilerden, en çok neleri bekliyorsunuz?” sorusunu yönelttiğimde aldığım yanıtlar bazı ortak konularda birleşiyor.

Her şeyden önce, “C” seviyesi yöneticiler de insandır (ister inanın ister inanmayın J) ve bizimkilere benzer ihtiyaçları vardır; başarılı olmak, kariyerlerinde ilerlemek, daha az stresli olmak ve işlerinde daha çok tatmin yaşamak.

Yöneticiniz ile gerçekten iyi bir iş ilişkisi kurmak istiyorsanız, onun neye ihtiyacı olduğunu, onu geceleri neyin uyanık tuttuğunu ve sizden en çok ne istediğini anlamaya çalışmalısınız.

İşte bu “C” sınıfı yöneticilerden duyduğum ve size yardımcı olacağını umduğum birkaç fikir:

  • Bölümünüzdeki sorunları şirketteki başka birinden değil, sizden duymak ister.

Yöneticiniz size ve ekiplerinize verilen işin tüm sorumluluğunu üstlendiğiniz konusunda size güvenmek ister. Aynı zamanda, kırmızı bayrağı doğru zamanlarda kaldıracağınızdan 100% emin olmaya ihtiyacı vardır. Sürprizlerden hoşlanmaz.

  • Ekiplerinize iletmeniz için size verdiği mesajların amaçladığı anlamı, enerji ve tavırla aktarıldığını görmek ister.

Örneğin, üst yönetimin belirli bir kararı neden verdiği, sizin için tam olarak net değil ise, yöneticinize sorun. Kararı doğru bir şekilde aktarabilmek için konu ile ilgili her şeyi tam anlamanız gerekir.

  • Kısa ve öz ilerleme (“progress”) raporları ister.

Onun için hazırlayacağınız haftalık ilerleme raporlarının, kısa ve net olmasını, sadece kritik verileri içermesini ister.

Size bağlı çalışanınızın yaptığı aktivitelerin tüm teknik detayları duymaya ihtiyacı yoktur. Detayları takip etmek sizin işiniz ve bu konuda elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı zaten biliyordur. Ayrıca ona sunduğunuz bu detay listenin yarısını bile anlamayabilir.

Onun ihtiyacı, gerçekten işe değer katan ve şirket ve / veya müşteriler üzerinde önemli bir etkiye sahip olan proje ve eylemlerin nasıl ilerlediğini görmektir. “Yeşil, sarı ve kırmızı” durumları bekler. Bu da ona, üstten bir bakış açısı ile, nerede durduğunuzu ve sorunları zamanında çözmenize yardımcı olması gerekip gerekmediği konusunda bilgi verir.

  • Kurumun stratejik projelerle ilgili inisiyatif almanızı ister.

“VUCA”nın etkisi ile son zamanlarda tüm kurumlarda çok daha fazla, fonksiyonlar arası ve departmanlar arası girişimler ortaya çıkmaya başladı. Yöneticiniz bu girişimlerden bazıları için gönüllü olarak sorumluluk almanızı bekler. Daha da iyisi, şirkete bir bütün olarak fayda sağlayacak yenilikçi bir girişim önermenize bayılır. Kolektif liderliğin bir parçası olmaya hazır olduğunuzu ve stratejik hareket etmeye istekli olduğunuzu görmek ister.

  • Otonom ekipleri yaratmanızı bekler.

Ekiplerinizin otonom olarak hareket etiklerini görmek ister. Ekiplerin kendi işlerini organize ettiğini, çatışmaları kendileri çözebildiklerini ve tüm teknik işleri kendileri yapabildiklerini görmek ister. Sizin teknik ve ekiplerin kendi çözebilecekleri işlerle uğraşmanızı değil, daha stratejik konularla ilgilendiğinizden emin olmak isterler.

  • Kuruma bağlı olan ekipleri yarattığınızı görmek ister.

Son olarak, şirketinizin yıllık Çalışan Bağlılığı Değerlendirme Raporunda, ekiplerinizin en alt sıralarda olmadığından emin olmak ister.

Konu ile ilgili sizin tecrübelerinizi merak ediyorum…

Leave A Comment