Neden Bazı Akıllı İnsanlar Başarısız Olur?

images (8)

Bazı akıllı insanlar neden başarısız olurlar?  Neden, teknik olarak dahi olan insanlar takım içinde iyi uyum sağlayamıyorlar veya çalışanları iyi yönetemiyorlar? Bu sorunun cevabını “Duygusal Zekada bulabiliriz.

Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal Zeka (Emotional Intelligence – EI) ) terimi çeşitli bilim araştırmalarda ilk olarak 1980 lerde ortaya çıktı. Dan Goleman, 1996’da kendi kitabını yazarak ve bu konu ile ilgili araştırmaları kamuoyu ile yaygın olarak paylaşarak popülarite kazandı.

Duygusal Zekâyı kısaca:

  • Kendi duygularını fark etme, anlama ve yönetme yetkinliği, ve
  • Başkalarının duygularını fark etme, anlama ve yönetme yetkinliği olarak tanımlayabiliriz.

Esasında Duygusal Zeka, kendi duygularımızın, davranışlarımıza ve diğer insanların üzerindeki (olumlu ya da olumsuz) etkisinine farkında olmaktır. Aynı zamanda duygularımızı nasıl yöneteceğimizi bilmektir ve başkalarının duygularını anlamaktır.

Daha güçlü ve olumlu insan ilişkileri kurabilmemiz, duygusal zekâmızı kullanmak ve onu geliştirmekle mümkündür.

Davranışlarımızı yönlendiren ve kurduğumuz ilişkilerin niteliklerini belirleyen, düşünsel zeka (IQ) değil duygusal zekadır (EI).

Araştırmalar

Araştırmalar, duygularımızı yönetebilme becerisinin, özellikle bizi zorlayan durumlarda doğrudan iş performansımızı, liderlik becerilerimizi, ilişkilerimizi ve hatta mutluluğumuzu etkilediğini gösteriyor.

Daniel Goleman, “Working With Emotional Intelligence” kitabında, Harvard Business School araştırmasının sonuçlarını anlatıyor. Bu araştırmada, kişinin başarısını, kişinin EI’nin, IQ seviyesinden (teknik becerileri ile birlikte alındığında) 2 kat daha fazla etkilediğini gösteriyor.

Duygusal Zekânın Hayatımızdaki Anlamı

Bir şirketin yöneticisi iseniz ve/veya sadece kendi performansınızı iyileştirmek istiyorsanız, Duygusal Zeka bakımından nerede olduğunuzu anlamanız ve gerekirse bu konuda eğitim almanızı, kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum. Bence hepimiz bu konuda biraz daha fazla çalışmamız gerekir :).  Özellikle Türkiye gibi “duygusal” kültüre sahip olan bir ülkede yaşadığımız dikkate alınırsa…

Duygusal Zeka eğitimleri bizi insan davranışları konusunda eğitir; yoğun baskı altında olduğumuzda beynimiz nasıl çalışır? ve bu durumlardan karar verme kabiliyetimiz ve etraftaki başka insanlara nasıl etkilenir?

Farklı durumlarda ve farklı duyguların etkisi altında nasıl davrandığımızın ne kadar çok farkına varırsak, o kadar kolay istemediğimiz tepki ve davranışlardan kurtulabiliriz ve onların yerine daha yararlı yöntemleri geliştirebiliriz.

Çoğumuz, durduramadığımız bir öfke patlamasının üzerinden biraz zaman geçince, öyle davrandığımız için pişman oluruz. Olayı farklı bir şeklinde yönetebilmiş olmayı isteriz. Bazı davranışlarımız da doğrudan kariyerimizi negatif olarak etkiler. Bazıları ise çok değer verdiğimiz ilişkilerimize zara verebilir. Çocuğumuzu yetiştirirken de duygularımızdan ve yorgun olduğumuzda verdiğimiz tepkilerden memnun olmayabiliriz.

Duygusal zekâsı yüksek insanlar, mesleki anlamda başka insanlar ile iyi iletişim kurabildiklerinden ve yönetme becerisine sahip olduklarından genellikle çok başarılı olurlar.

Duygusal zekâsı gelişmiş olan insanlar, diğer insanları olduğu gibi kabul edip, onları dinleyip anladıkları için sevilirler ve arkadaşlık ilişkileri daha güçlü olur. Genellikle kendileri ile barışık ve kolay memnun olurlar.

Duygusal Zeka konusunda kendimizi geliştirerek, kesinlikle hayat kalitemizi artırabiliriz ve iş başarımızı arttırabiliriz.

Yüksek EI’li bireyler;

  •            Sosyal denge kurabilme kabiliyetine sahiptir,
  •            Duygularını başarıya yönetebilir,
  •            Etkili iletişim kurar,
  •            Daha fazla sorumluluk alır,
  •            Takım çalışmasında başarılıdır,
  •            Başkalarının düşüncelerine saygılıdır,
  •            Başkalarının duygularını anlar,
  •            İş ve özel hayatında başarılı ilişki kurar…..

 

Sonuç olarak, “IQ sizi işe aldırır. Ancak, sizi terfi ettiren EI’ dir”.

1 comment

Leave A Comment