Kendi özel yeteneklerinizi ve olma halinizi keşfedin !

slefawareness 3

 

Öz farkındalık (“Self Awareness”), bireyin bilinçli bir şekilde kişilik yapısının, duygularının, düşüncelerinin, ihtiyaçlarının, davranışlarının ve inanışlarının farkında olmasıdır.

Başkaların beklentilerine ve algılarına göre olmamız gerektiğinden farklı olarak, gerçekten kim olduğumuzu anlamaktır. Kendimizi tanımaktır. Karakterimizin güçlü yönlerinin farkında olmak ve onları hayatımızda daha fazla aktif olarak kullanmakla kendimizi daha iyi tanımaya ve anlamaya başlarız.

Büyük liderlerin özelliği, kim olduklarının ve olmadıklarının farkında olmaları ve bilmeleridir.

Hayatımızın büyük bir kısmı yapamadıklarımız ve onları düzeltme çabalarıyla geçer. Öğretmenlerimiz, ailemiz, yöneticilerimiz bizden zayıf noktalarımızı düzeltmemizi beklerler. Sonuçta, ne olduğumuzun, ne yapabildiğimizin değil, ne yapamadığımızın farkında oluruz.

Sandığımızın aksine kendimiz ve güçlü yönlerimiz hakkında bilgilerimiz sınırlı, kör noktalarımız bulunuyor. Son zamanlarda, duygusal zekâ ve pozitif psikoloji bilimleri çerçevesinde yapılan çalışmalar, güçlü yönlerini ve yeteneklerini daha çok kullanan ve geliştirmeye odaklanan bireyin başarı şansını çok daha artırdığını gösteriyor.

Güçlü yanlarımızı anlamak ve onları kullanmak, bize kolay gelen ve yapmayı sevdiğimiz şeylere odaklanmak anlamına gelir. Güçlü yanlarımızı bilmek öz güvenimizi ve kendimize duyduğumuz saygıyı da arttırır.

Karakterimizin güçlü tarafları bilgi düzeyi veya iş becerilerinden ziyade, kişiliğimizi oluşturan unsurlardır. Örneğin cesaret, liderlik, yeni şeyleri öğrenme yetkinliği, yaratıcılık, perspektif…

Bu tip niteliklerimize odaklanmak, zayıf olduğumuz yönlerimizi tamamen göz ardı etmemiz anlamına gelmez. Zayıf olduğumuz alanları anlamamıza ve bu yönlerimizin gelişimine katkı sağlar. Özellikle bir problem ile karşı karşıya kaldığımız zaman bu yönleri kullanmak, daha kolay ve daha doğal gelen çözümler üretmeye imkân verecektir. Dolayısıyla, güçlü yönlerimiz bize üst düzeyde performansımızla çalışmamıza ve daha kolay öğrenmemizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda bunları fark etmekle kendinize daha fazla saygı duyar, olumlu yönlerinizi onurlandırırsınız.

Kendi özel yeteneklerinizi ve olma halinizi keşfedin. Kariyer ve özel hayatınızı onlar üzerine inşa edin.   O zaman hedeflerinize doğru giden yol ve hayat daha kolay akar.

 

Kendinizi tanımak ve güçlü yönlerinizi tespit ederek neler yapabilirsiniz?

 Güçlü yönlerinizi belirledikten sonra onları inceleyin ve daha fazla anlamaya çalışın.  O yönlerinizi nasıl ve nerede kullandığınızın farkına varın. Hangi durumlarda onları daha fazla kullanabilirsiniz?

Öz farkındalık, yeni iş ve işyeri seçimi sırasında da çok önemli. Hangi işyeri bu özelliklerinizi kullanmaya daha fazla fırsat tanıyacak? Bunları daha fazla kullanabileceğiniz ortamda size verilen işler daha kolay gelecek ve doğal olarak daha başarılı olacaksınız.

Güçlü yönlerinizi nasıl tespit edebilirsiniz?self awareness quote 2

  • Size doğal ve kolay gelen işlerin listesini yapın. İyi yaptığımız şeyler bize zevkli ve kolay gelir. O işleri yaparken bir ya da birden fazla güçlü yanımızı kullanırız. Aynı zamanda, bunları herkes yapabilir zannederiz -ki işte orada yanılırız. Size çok kolay gelen bir şey başkasına zor gelebilir. Örneğin, çok sosyal yönü çok kuvvetli kişiye bir partiye gidip hiç tanımadığı insanlarla sohbet etmek kolay ve doğal gelir. Başka birisi için bu tam bir kâbus olabilir. Birisi için takımı zor işler yapmaya motive etmek kolay gelir, bir başkası takım içinde çalışmak bile istemez. 
  • Hangi ortam olursa olsun, hangi rol ve görev sürekli olarak size cazip geliyor gibi görünüyor?
  • En güçlü ve başarılı şeklinde çalıştığınız ve bu nedenle kendinizi iyi hissettiğiniz zamanları düşünün. Ne yapıyordunuz? Bu durumda eylemleriniz, davranışlarınız ve duygularınız ne idi? Hangi güçlü yönlerinizi sergiliyordunuz?
  • Başka insanlara sorun. Başkalarına sizin güçlü yönleriniz olarak ne gördüklerini araştırabilirsiniz (en az üç yakın arkadaşınıza veya meslektaşınıza sorabilirsiniz). Hayatımızdaki insanlar bizim kendimizle ilgili fark etmediğimiz şeyleri fark ederler. Genelde başkaları bizi nasıl gördüklerini öğrendiğimizde şaşırırız, fakat onların fikrine katılmasak bile bu bilgi çok değerli ve daha detaylı incelemeye değer.
  • Size daha önce verilen olumlu geribildirimleri hatırlayın. Hep benzer konularda mı geribildirim alıyorsunuz? Bu konular neler?
  • Internet üzerinde ücretsiz olarak yayınlanan “VIA Survey of Character Strengths” anketini doldurun ve hakkınızdaki raporu inceleyin. (https://www.authentichappiness.sas.upenn.edu/testcenter) Bilim adamlarının insanların belli bir ölçüde sahip olduğu 24 farklı güçlü karakter özelliğe göre uyarladıkları anket, verdiğiniz cevaplara göre karakterinizin özelliklerini bir raporda size sunar. Listedeki ilk 10, en güçlü kişilik özelliklerinizdir.
  • Profesyonel Yardım. Güçlü yanlarınıza odaklanmada koçluk almak, yukarıda saydığımız süreçlerde karşınıza çıkacak zorlukları aşmanızda kolaylık sağlayacak, alışkanlarınızı / davranışlarınızı daha kısa sürede olumlu yönede değiştirmenize yardım edecektir. (artevis.com.tr)

1 comment

Leave A Comment